Wyrób papieru

Najważniejsza różnica między poprzednikami papieru (papirusem, tapą i in.) a prawdziwym papierem polega na procesie produkcyjnym oraz użytych materiałach.

Pierwszy papier przygotowywano w następujący sposób:


Papier lany

Papiernicy w Nepalu do robienia papieru najczęściej używają łyka roślin z rodziny wawrzynkowatych. Łyko moczono i po usunięciu zewnętrznej ciemnej części gotowano w ługu z popiołu drzewnego. Wygotowane łyko ubijano młotkiem aż włókna się rozluźnią. W drewnianym korycie przygotowuje się z tego rozcieńczoną zawiesinę. Jej porcję nalewa się do pływającej po wodzie formy, która składa się z drewnianej ramy i grubej tkaniny. Zawiesinę rozprowadza się rękoma równomiernie po całym sicie. Ostrożnie, uważając na poziome ustawienie formy, podnosi się ją do góry, by woda mogła odpłynąć. Tworzy się w ten sposób warstwa włókien - arkusz papieru. Dopiero po wysuszeniu na słońcu lub w pobliżu ognia gotowy arkusz można łatwo zdjąć z sita. Ta metoda ma jedną wadę - na każdy arkusz potrzebna jest osobna forma, która może być użyta dopiero po wyschnięciu arkusza.


Papier czerpany

Papier wytwarzano ręcznie, arkusz po arkuszu. Początkowo z juty, lnu i konopii, później również z bawełny i drewna. Surowiec wpierw moczono przez kilka tygodni, następnie macerowano otrzymując w ten sposób pulpę, zawierającą rozdzielone włókna surowca. Potem zanurzano w tej masie ramę z rozciągniętą gęstą siatką, na której, po jej podniesieniu - zaczerpnięciu, a następnie równomiernym potrząsaniu osadza się cienka warstwa włókien. Po odciśnięciu wody arkusz oddzielano od formy i suszono. Zasadniczo ta technika wytwarzania papieru pozostała niezmieniona do dziś, chociaż mocno zmieniono metody przygotowania włókien, pozbywania się wody, prasowania i suszenia.

Wyrób papieru

Etap końcowy - czerpanie i suszenie papieru


Produkcja papieru

Do 1850 r. podstawowym surowcem do produkcji papieru były szmaty lniane i bawełniane, z których uzyskiwano papier doskonałej jakości. Trzeba było jednak znaleźć nowy materiał do produkcji papieru. Zaczęto wówczas stosować masę drzewną wyrabianą z miękkiego drewna, najczęściej drzew iglastych. Wysokiej jakości papier dokumentowy lub papeteryjny zawiera trochę masy ze szmat. Często klejony jest kazeiną pozyskiwaną z mleka. Uszlachetniony chemicznie ścier drzewny wykorzystuje się na papier gazetowy (zawiera sporo ligniny). Luźno splecione włókna nadają miękkości serwetkom i rolkom papieru toaletowego. Taki papier uszlachetniają żywice naturalne, dające higroskopijność. Tzw. papier bezdrzewny pozbawiony jest ligniny - dzięki temu nie żółknie na świetle.

Proces produkcji niepowlekanego papieru bezdrzewnego
Tak przebiega (w skrócie) współczesna produkcja papieru:
1. Celuloza długowłóknista uzyskiwana z drzew iglastych i krótkowłóknista pozyskiwana z drzew liściastych jest rozwłókniana przy udziale wody.
2. Celulozowa zawiesina jest przepompowywana do młynów i mielona.
3. Do masy włóknistej dodaje się węglan wapnia (kreda), skrobię, klej i środki wspomagające.
4. Masa przedostaje się na stół sitowy, gdzie następuje wstępne uformowanie wstęgi i odsączenie wody.
5. W prasach pod naciskiem następuje kolejne usuwanie wody.
6. Dalsze dosuszanie papieru.
7. Naniesienie skrobii na powierzchnię papieru.
8. Ponowne suszenie.
9. Nawijanie papieru na duże role (tambory).
10.Cięcie rol na mniejsze, zgodne z potrzebami klientów.



© Ewelina Gąska